Jak położyć gont na płytę OSB

- | Czas czytania: 1:43 | Odsłon: 506 | Aktualizacja: 2024-03-04 21:03:27

W dzisiejszych czasach, remonty mieszkań Warszawa i nie tylko, przybierają na coraz większej popularności. Wśród licznych rozwiązań stosowanych w trakcie prac wykończeniowych warto zwrócić uwagę na gont, który jest coraz częściej używany nie tylko na dachach, ale także na elewacjach czy ogrodzeniach. Stosowanie gontu zapewnia estetykę oraz trwałość, a sam montaż nie jest trudny, nawet dla osób nieposiadających specjalistycznej wiedzy. W tym artykule przedstawię jak można położyć gont na płytę OSB.

Jak położyć gont na płytę OSB - remonty mieszkań Warszawa
Płyta OSB – co to jest i dlaczego warto na niej kłaść gont? - remonty mieszkań Warszawa

Płyta OSB – co to jest i dlaczego warto na niej kłaść gont?

Płyta OSB (Oriented Strand Board) to materiał, który zyskał dużą popularność na przestrzeni ostatnich lat, zwłaszcza w dziedzinie remontów mieszkań Warszawa. Jest to płyta drewnopochodna, produkowana z wiórów drzewnych oraz żywicy, co sprawia, że jest wyjątkowo trwała, a jej montaż nie nastręcza większych problemów. Dzięki swojej strukturze sprawdza się jako podłoże pod gont, gdyż zapewnia niezbędne podparcie oraz utrzymanie gontu w odpowiedniej pozycji.

Przygotowanie podłoża pod gont

Zanim przystąpimy do montażu gontu na płycie OSB, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie powierzchni. Aby to uczynić, powinniśmy wykonać następujące czynności:

  • oczyścić powierzchnię płyty OSB z ewentualnych zabrudzeń i pyłu;
  • zaszpachlować nierówności, aby zagwarantować gładkość podłoża;
  • zabezpieczyć powierzchnię płyty OSB, stosując grunt lub impregnat do drewna.

Wykonanie tych kroków zapewni lepszą przyczepność gontu oraz zabezpieczy podłoże przed działaniem wilgoci, co przedłuży żywotność konstrukcji.

Montaż gontu – krok po kroku

Właściwe położenie gontu na płycie OSB jest kluczowe dla estetyki i trwałości wykonanej konstrukcji. Montaż gontu możemy przeprowadzić, kierując się poniższymi wskazówkami:

  • zacząć od dolnej krawędzi płyty OSB, pozostawiając ok. 5 cm odstępu od brzegu jako naddatek;
  • rozpocząć układanie gontu od lewej strony, układając go od dołu do góry;
  • kleić gonty za pomocą specjalistycznego kleju do gontu, nakładając go punktowo lub w paskach;
  • przy każdym poziomie gontów przesunąć kolejny szereg o ok. 1/3 szerokości gontu, tak aby gonty przesłaniały połączenie poprzedniego szeregu – dzięki temu uzyskamy efekt “warkocza”;
  • po zakończeniu układania gontów na całej powierzchni, obciąć nadmiar, aby wygładzić boki konstrukcji.

Przestrzeganie powyższych kroków pomaga uzyskać estetyczne i funkcjonalne pokrycie gontem na płycie OSB.

Ciekawostką historyczną jest fakt, że gont był już stosowany w starożytności jako funkcjonalne i estetyczne wykończenie dachów, domów czy ogrodzeń. Dziś, po kilku tysiącach lat, wciąż cieszy się popularnością, niezmiennie charakteryzując się trwałością, estetyką oraz prostotą montażu.

Podsumowując, położenie gontu na płycie OSB jest pracą, która może być wykonana przez każdego, kto chce zadbać o estetykę i funkcjonalność swojego domu czy ogrodu. Stosowanie tego rodzaju pokrycia można doskonale sprawdzić się również podczas remontów mieszkań Warszawa i innych miejscowości. Wystarczy odpowiednie przygotowanie podłoża oraz przestrzeganie wskazówek montażowych, aby cieszyć się pięknem i trwałością tego nietypowego rozwiązania.