Ryczałt za hotel w delegacji zagranicznej, 25% limitu

Skład hotelbas - 14 października 2026 r.

W skrócie: Ryczałt za nocleg w delegacji zagranicznej wynosi 25% limitu noclegowego dla danego państwa, np. 42,50 EUR za noc przy limicie 170 EUR dla Niemiec. Przysługuje, gdy pracownik nie przedstawił rachunku za hotel i nie miał zapewnionego bezpłatnego noclegu.

ryczałt za hotel w delegacji zagranicznej

Ryczałt za nocleg w zagranicznej podróży służbowej wynosi 25% limitu noclegowego ustalonego dla danego państwa w załączniku do rozporządzenia o podróżach służbowych. Przy limicie 170 EUR dla Niemiec daje to 42,50 EUR za noc. Przysługuje pracownikowi, który nie przedstawił rachunku za hotel i nie miał zapewnionego bezpłatnego noclegu. Nie przysługuje za noc spędzoną w przejeździe.

Poniżej znajdziesz stawki dla najczęstszych kierunków, warunki wypłaty, wyjątki oraz listę kroków do rozliczenia hotelu po powrocie.

Ile wynosi ryczałt za nocleg w delegacji zagranicznej w 2026 roku?

Ryczałt za nocleg za granicą to zawsze 25% kwoty limitu na nocleg dla państwa, w którym rozliczasz pobyt. Kwota zależy więc od kraju i jest liczona w walucie, w jakiej określono limit (EUR, USD, GBP, NOK, SEK, CHF i inne).

Według zestawienia diet i limitów noclegowych na 2026 rok, w stanie prawnym na luty 2026 r. stosuje się stawki z załącznika do rozporządzenia o podróżach służbowych w tekście jednolitym Dz.U. 2023 poz. 2190. To samo opracowanie wspomina o projekcie podwyżek, ale do czasu publikacji zmian w Dzienniku Ustaw i ich wejścia w życie obowiązują dotychczasowe stawki. Przed wypłatą sprawdź, czy od tego czasu nie opublikowano nowego załącznika.

PaństwoWalutaDieta za dobęLimit na nocleg (za noc)Ryczałt za nocleg: 25% limitu (za noc)
NiemcyEUR4917042,50
FrancjaEUR5520050,00
HiszpaniaEUR5020050,00
HolandiaEUR5015037,50
WłochyEUR5319248,00
AustriaEUR5715037,50
BelgiaEUR5520050,00
CzechyEUR4112030,00
LitwaEUR4515037,50
ŁotwaEUR5713233,00
NorwegiaNOK4961650412,50
SzwecjaSEK5102000500,00
SzwajcariaCHF8822055,00
Wielka BrytaniaGBP4522055,00
USA (ogólnie)USD5920050,00
USA: Nowy JorkUSD5935087,50
USA: WaszyngtonUSD5930075,00

Kolumna z ryczałtem to wyliczenie 25% podanego limitu. Pełna lista państw znajduje się w załączniku do rozporządzenia, a tabela obejmuje tylko popularne kierunki.

Uwaga na stare tabele. Część zestawień w internecie wciąż pokazuje wcześniejsze stawki, w których limit dla Niemiec to 150 EUR, a dla Wielkiej Brytanii 200 GBP. Ryczałt policzony od takiej tabeli będzie zaniżony, dlatego zawsze porównuj limit z aktualnym tekstem załącznika.

Jaki jest limit za hotel w delegacji zagranicznej?

Jaki jest limit za hotel w delegacji zagranicznej?

Limit za hotel to maksymalna kwota zwrotu za jedną noc na podstawie rachunku, ustalona osobno dla każdego państwa. Jeśli hotel kosztował mniej niż limit, pracownik dostaje zwrot w wysokości rachunku, a jeśli więcej, co do zasady tylko do limitu.

Jak wskazuje poradnik biznes.gov.pl o wydatkach na podróże służbowe, dla każdego kraju ustalony jest odrębny limit, na przykład 170 euro w Niemczech i 200 euro w Belgii. W uzasadnionych przypadkach pracodawca może zgodzić się na zwrot kosztów hotelu stwierdzonych rachunkiem w wysokości przekraczającej limit.

Przykład z praktyki: nocleg w Wielkiej Brytanii kosztował 250 GBP, a limit wynosi 220 GBP. Standardowo zwrot to 220 GBP. Pozostałe 30 GBP pracownik odzyska tylko wtedy, gdy pracodawca wyraźnie się na to zgodzi, a taka nadwyżka wymaga oceny skutków w PIT i ZUS.

Który limit stosować przy noclegu w innym kraju niż docelowy?

Przepisy nie rozstrzygają wprost, czy obowiązuje limit państwa, w którym pracownik faktycznie nocował, czy limit państwa docelowego podróży. Według opracowania o noclegu w podróży zagranicznej pracodawca powinien przyjąć jedną zasadę i stosować ją wobec wszystkich pracowników.

Ma to znaczenie przy wyjazdach samochodem z noclegami tranzytowymi. Jeśli jeden pracownik rozlicza nocleg we Francji według limitu francuskiego, a drugi według limitu kraju docelowego, ich zwroty i ryczałty za tę samą trasę mogą się wyraźnie różnić. Najprościej wpisać wybraną zasadę do regulaminu podróży służbowych.

Kiedy przysługuje ryczałt za nocleg?

Kiedy przysługuje ryczałt za nocleg?

Ryczałt za nocleg za granicą przysługuje, gdy pracownik nie przedstawił rachunku za hotel ani pisemnego oświadczenia o poniesionym wydatku i nie korzystał z bezpłatnego noclegu zapewnionego przez pracodawcę lub stronę zagraniczną. Typowa sytuacja to nocleg u znajomych lub rodziny w miejscu delegacji.

Zgodnie z zestawieniem zasad podróży zagranicznych INFOR.pl, w razie nieprzedłożenia rachunku za nocleg pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 25% limitu, ale nie za czas przejazdu. Zwrot kosztów noclegu nie przysługuje, gdy pracodawca lub strona zagraniczna zapewnia bezpłatny nocleg.

Kiedy ryczałt za hotel nie przysługuje?

  • Noc spędzona w samolocie, pociągu, autokarze lub na promie, czyli w czasie przejazdu.
  • Bezpłatny nocleg opłacony przez pracodawcę, na przykład hotel zarezerwowany i zapłacony przez firmę.
  • Bezpłatny nocleg zapewniony przez stronę zagraniczną, na przykład kontrahenta lub organizatora szkolenia.
  • Nocleg rozliczony rachunkiem: wtedy pracownik dostaje zwrot kosztów hotelu, a nie ryczałt.

Czy za granicą obowiązuje warunek 6 godzin noclegu?

Warunek noclegu trwającego co najmniej 6 godzin między 21:00 a 7:00 dotyczy ryczałtu w podróży krajowej. Opisy zasad dla podróży zagranicznych nie zawierają takiego warunku: o prawie do ryczałtu decyduje brak rachunku, brak bezpłatnego noclegu i to, czy noc nie przypadła na przejazd. Jeśli firma ma własny regulamin podróży, sprawdź, czy nie wprowadza dodatkowych zasad.

Kierowcy w transporcie międzynarodowym: czy kabina to bezpłatny nocleg?

Sąd Najwyższy w wyrokach z 19 marca 2008 r. (I PK 230/07) i z 1 kwietnia 2011 r. (II PK 234/10) uznał, że leżanka w kabinie ciężarówki nie jest bezpłatnym noclegiem w rozumieniu przepisów o podróżach, więc nie zwalnia z wypłaty ryczałtu. Za bezpłatny nocleg sądy uznawały warunki zbliżone do hotelowych, na przykład budynek albo wydzieloną, przystosowaną do spania część pojazdu.

W uchwale z 12 czerwca 2014 r. (II PZP 1/14) Sąd Najwyższy uznał, że minimalna wysokość ryczałtu noclegowego wynika z załącznika do rozporządzenia, a przepisy wewnętrzne mogą ją zmieniać tylko na korzyść pracownika. Wyrokiem z 24 listopada 2016 r. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak za niekonstytucyjne odesłanie do tego rozporządzenia w ustawie o czasie pracy kierowców w zakresie przewozów międzynarodowych, a orzecznictwo rozwijało się dalej. Rozliczenia noclegów kierowców w transporcie międzynarodowym wymagają więc sprawdzenia aktualnych przepisów szczególnych i nie należy ich opierać wyłącznie na ogólnej zasadzie 25% limitu.

Rachunek czy ryczałt: ile pracownik dostaje w każdym wariancie?

Rachunek czy ryczałt: ile pracownik dostaje w każdym wariancie?

Rachunek daje zwrot faktycznej ceny hotelu do pełnego limitu, a ryczałt tylko 25% limitu. Ryczałt jest więc rozwiązaniem dla nocy, za które pracownik nie ma dokumentu, a nie alternatywą do wyboru przy noclegu w hotelu.

Przykład rozliczenia czterech nocy w Niemczech przy limicie 170 EUR:

  • 2 noce w hotelu po 160 EUR z rachunkiem: zwrot 2 x 160 = 320 EUR (cena mieści się w limicie).
  • 1 noc u znajomego, bez rachunku i bez bezpłatnego noclegu od firmy: ryczałt 25% x 170 = 42,50 EUR.
  • 1 noc w nocnym autokarze: brak ryczałtu, bo to czas przejazdu.
  • Razem za noclegi: 362,50 EUR.

Gdyby hotel kosztował 190 EUR za noc, zwrot wyniósłby 170 EUR za noc, chyba że pracodawca zgodzi się na pokrycie nadwyżki.

Czym różni się ryczałt za hotel w delegacji krajowej i zagranicznej?

Czym różni się ryczałt za hotel w delegacji krajowej i zagranicznej?

W delegacji krajowej ryczałt za nocleg liczy się od diety (150% diety), a w zagranicznej od limitu noclegowego dla państwa (25% limitu). Inne są też warunki wypłaty.

ZasadaDelegacja krajowaDelegacja zagraniczna
Zwrot za hotel z rachunkiemdo 20-krotności diety, czyli 900 zł za nocdo limitu dla państwa z załącznika do rozporządzenia
Ryczałt bez rachunku150% diety, czyli 67,50 zł przy diecie 45 zł25% limitu na nocleg dla państwa
Warunek czasu nocleguco najmniej 6 godzin między 21:00 a 7:00brak takiego warunku w opisach zasad
Ryczałt nie przysługujeprzy bezpłatnym noclegu lub możliwości powrotu do miejscowości stałego albo czasowego pobytuprzy bezpłatnym noclegu od pracodawcy lub strony zagranicznej oraz za czas przejazdu

Kwoty krajowe (dieta 45 zł, limit 900 zł) podaje ten sam poradnik biznes.gov.pl, a 67,50 zł to wyliczenie 150% z 45 zł. Dietę i noclegi w podróży po Polsce policzysz w kalkulatorze delegacji krajowej.

Czy ryczałt za nocleg jest zwolniony z podatku i składek ZUS?

Należności za podróż służbową, w tym ryczałty, co do zasady są zwolnione z PIT i nie wchodzą do podstawy składek ZUS do wysokości określonej w przepisach o podróżach służbowych, czyli w praktyce do limitów z rozporządzenia. Nadwyżka ponad te limity wymaga sprawdzenia skutków podatkowych i składkowych w konkretnej sytuacji.

Firmy prywatne mogą ustalić warunki wypłaty należności za podróże zagraniczne w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania albo umowie o pracę. Gdy firma nie ma własnych regulacji, stosuje przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. Zwrot hotelu ponad limit warto więc zawsze opierać na jasnej decyzji pracodawcy i rozdzielić w rozliczeniu część mieszczącą się w limicie od nadwyżki.

Czy przedsiębiorca może rozliczyć ryczałt za hotel?

Nie. Ryczałt za nocleg przysługuje pracownikowi, a osoba prowadząca działalność gospodarczą może zaliczyć nocleg w podróży służbowej do kosztów wyłącznie na podstawie faktury lub rachunku. Tak tę zasadę opisuje artykuł inFaktu o ryczałcie za nocleg.

Przedsiębiorca jadący za granicę powinien więc zawsze brać fakturę za hotel. Noc spędzona u znajomych bez dokumentu nie da mu kosztu noclegowego.

Jak rozliczyć hotel w delegacji zagranicznej krok po kroku?

Rozliczenie noclegów sprowadza się do przypisania każdej nocy jednego statusu: rachunek, ryczałt, bezpłatny nocleg albo przejazd. Potem stosujesz limit właściwego państwa.

  1. Ustal państwo docelowe i zasadę dla noclegów tranzytowych (limit kraju noclegu czy kraju docelowego), najlepiej zapisaną w regulaminie.
  2. Sprawdź limit na nocleg w aktualnym załączniku do rozporządzenia, nie w starej tabeli.
  3. Wypisz wszystkie noce wyjazdu i oznacz, które przypadły na przejazd: za nie nie ma ani zwrotu, ani ryczałtu.
  4. Noce z rachunkiem rozlicz w wysokości rachunku, maksymalnie do limitu. Nadwyżkę zwróć tylko za zgodą pracodawcy.
  5. Noce bez rachunku i bez oświadczenia, gdy nikt nie zapewnił bezpłatnego noclegu, rozlicz ryczałtem 25% limitu.
  6. Jeśli w cenie hotelu było śniadanie, obniż dietę o 15% za każde śniadanie. Pomoże w tym kalkulator diety w delegacji zagranicznej.
  7. Wpisz noclegi, ryczałty i dietę do rozliczenia wyjazdu, na przykład na druku rozliczenia delegacji zagranicznej, i dołącz rachunki.

Najczęstsze błędy przy rozliczaniu noclegu za granicą

Najwięcej korekt wynika ze starych stawek i z przenoszenia zasad krajowych na wyjazdy zagraniczne. Sprawdź swoje rozliczenie pod kątem tych punktów:

  • Ryczałt liczony od nieaktualnej tabeli limitów, przez co pracownik dostaje za mało.
  • Ryczałt wypłacony za noc w samolocie, pociągu lub autokarze, choć za czas przejazdu nie przysługuje.
  • Ryczałt wypłacony mimo noclegu opłaconego przez kontrahenta lub organizatora.
  • Stosowanie krajowych zasad (150% diety, warunek 6 godzin) do delegacji zagranicznej.
  • Różne limity dla noclegów tranzytowych u różnych pracowników na tej samej trasie.
  • Zwrot hotelu ponad limit bez decyzji pracodawcy i bez analizy PIT oraz ZUS.
  • Brak obniżenia diety mimo śniadania wliczonego w cenę hotelu.
  • Traktowanie kabiny ciężarówki jako bezpłatnego noclegu, wbrew opisanemu wyżej orzecznictwu Sądu Najwyższego.

Jeśli wyjazd obejmuje kilka państw, noclegi w tranzycie albo nocleg ponad limit, ustal zasady rozliczenia z działem kadr przed wyjazdem. Pracownik wie wtedy, jakie dokumenty zebrać i ile realnie odzyska za hotel.